Göz Melanomu Nedir, Gözde Görülen Melanom, Melanom Belirtileri

Sponsor Bağlantılar


Konu Özeti:Göz Melanomu Nedir, Gözde Görülen Melanom, Melanom Belirtileri, melanom hastalığı, melanom hastalığı nasıl olur, melanom ne demek, melanom nedenleri Gözde melanom nedir? Melanom, bir çeşit cilt kanseridir ancak bu sorun gözleride..

melanom hastalığı, melanom hastalığı nasıl olur, melanom ne demek, melanom nedenleri

Gözde melanom nedir?

Dr. Mustafa Eraslan

Melanom, bir çeşit cilt kanseridir ancak bu sorun gözleride etkisi altına almakta ve bazılarında göz içinde meydana geldiği için hastalık göz melanomu olarak tanımlanmaktadır. Göz melanomu erişkin insanlarda sıkça husule gelen, göz sağlığını bozan göz içi tümörüdür.  Göz melanomu ortaya çıkmasındaki neden ise pigment içeren hücrelerdir. Göz içerisinde mantar veya kubbe şeklinde giderek büyür. Bu büyüme zamanla gözme kusuruna yol açarak kanama gibi semptomların ortaya çıkmasına sebep olur.

Melanomu olan bir kişide ışık çakmaları, geçici bulanık görmeler başlar. Bu bulgular melanomun en bilindik ve en sık rastlanan belirtileridir.

Melanomu erken evrelerde teşhis edip tedavinin başarısını arttırmak için gözlerinin beyaz kısmında siyah lekesi bulunanların düzenli olarak göz muayenesi yaptırmaları önerilir. Aynı şekilde gözün beyaz kısmında bulunan siyah lekelerle birlikte vücudunda ben sayısı fazla olanlarda risk altında olduklarını bilmeli ve göz muayenlerini aksatmamalıdırlar.Düzenli olarak yapılan göz dibi iltihabı muayenesi ile melanomun varlığı önceden tespit edilebilir.

Melanom riski taşıyan diğer kişilerde göze renk veren iris dokusundaki renk değişiklikleri ve kalınlaşmaları olduğundan, giderek büyüyen bir leke için muhakkak göz doktoruna başvurulmalıdır.

Melanomun önceden tespit edilmesi lazer yöntemiyle kolayca tedavi edilmesini sağlar. Ancak ilerlediği zaman tümörün yerleşimine göre daha çeşitli ve zorlayıcı tedavi metotlarına gerek duyulur. Bunlarda radyoterapi, plak tedavisi ve cerrahi yöntemler kullanılabilir

Sponsor Bağlantılar


Bu Sayfayı Paylaş

Henüz Yorum Yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

(örnek: Lionel Messi) *

(İsteğe Bağlı)